FAQ

Môže ostať plachta rozvinutá aj počas búrky? Ako silný vietor plachta vydrží? Je v tejto súvislosti rozdiel medzi plachtovinami Austronet a Austrosail?

Ideálne je slnečnú plachtu počas silnej búrky stiahnuť, resp. aspoň uvoľniť, aby mohla plachta voľne viať. Ubezpečte sa však, že uvoľnená plachta nemôže spôsobiť žiadne škody. Konce plachty zvyknú počas silnej búrky „bičovať“.
Aký silný vietor slnečná plachta vydrží, do veľkej miery závisí najmä od veľkosti plachty, umiestnením a montážou. Statickými výpočtami vychádzajú nasledujúce údaje:
Slnečná plachta s plochou 35 štvorcových metrov pri vetre o rýchlosti 40 km/h znáša silu až 3,500kg, ktorá sa delí medzi 3, resp. 4 závesné body – to činí 875 kg na 1 závesný bod (pri štvorrohovej plachte). V praxi sú však tieto výpočty relatívne, keďže väčšina slnečných plachiet je napnutých horizontálne a nie vertikálne. Fixne napnuté plachty by mali byť počas silného vetra rozobraté. Ak žijete vo veternom kraji, odporúčame Vám plachtovinu Austronet, ktorá prepúšťa až 15% vetra, vďaka čomu je skutočne extrémne odolná. Austrosail je vetru nepriepustná a preto tvorí vetru väčší odpor.


Ako má byť slnečná plachta napnutá, aby mohla voda bezproblémovo odtekať?

Plachta potrebuje sklon najmenej 15°. Už pri montáži je potrebné dbať nato, aby sa na plachte v budúcnosti netvorili tzv. „vodné vaky“ (vznikajú, keď sa voda pri daždi zbiera na jednom mieste). Požadované vlastnosti je možné jednoducho overiť po montáži pomocou záhradnej hadice.


Aká je najvhodnejšia farba plachtoviny?

Je to vec individuálneho vkusu jednotlivca. Z praktického hladiska platí – čím tmavšia plachtovina, tým väčšie je zatienenie.


Oslňuje ma slnko, keď sedím pod plachtou?

Austronet: tento materiál má, v závislosti od farby, priehľadnost cca 10 – 15%. Čím je plachtovina tmavšia, tým citelnejšie je aj tienenie. Priame lúče slnka sú však vždy tienené, avšak pod plachtou Austrot je možné rozoznať línie okolia ako aj oblohu, vďaka čomu nadobúda pobyt pod plachtou prirodzený, priedušný nádych.

Austrosail: táto plachtovina je tvorená z hustej tkaniny. V závislosti od farby, neprepúšťa plachtovina Austrosail vôbec žiadne slnečné lúče (svetlé farby prepúšťajú nepatrné množstvo).


Aká je záruka na plachtu a na vyblednutie materiálu? Taktiež aj príslušenstvo.

Slnečné plachty z materiálu Austronet: 5 ročné záruka na UV odolnosť.

Slnečné plachty z materiálu Austrostail: 2 ročná záruka na UV odolnosť.

Soliday príslušenstvo: 2 ročná záruka

Záruka sa vzťahuje na pretrhnutie, resp. rozloženie materiálu, spôsobené UV žiarením. Záruka sa nevzťahuje na vyblednutie farieb (spôsobené aj UV žiarením), drobné odlišnosti vo farbe, resp. vzore plachtoviny, voči vzoru v katalógu/na internete (možné drobné odchýlky zodpovedajú možnostiam dnešnej techniky).


Je možné pod slnečnou plachtou grilovať?

Neodporúčame grilovať alebo zakladať otvorený oheň pod placthou alebo v jej blízkosti.


Sú slnečné plachty Soliday automatizované?

Soliday C a Soliday CS sú plnoautomatizované, samoregulujúce sa, s malou „meteo“ stanicou monitorujúcou vietor a slnečné žiarenie. Pri slnečnom počasí sa plachta automaticky vysunie, pri vetre o rýchlosti nad 50 km/h sa automaticky zloží. Slnečná plachta môže byť v prípade potreby vybavená aj diaľkovým ovládaním.